Hea teada

Oleme kogunud siia sagedasemad nägemisega seotud küsimused ja vastused neile.

Nägemiskontroll

Kas mul esineb astigmatismi?

Astigmatismi (sarvkesta või läätse kuju häire, mistõttu valgus ei lange võrkkestale ühte punkti) esinemist võid märgata ise teksti või muu objekti kujutise moonutuse või ebateravusena. Nägemisuuringus kontrollitakse astigmatismi esinemist alati ja seda korrigeeritakse vajadusel vastava prilliklaasiga. Astigmaatilise silma pind (ja klaasi optilise tugevuse vajadus) on eri suundades erinev. Sel juhul lihvitakse klaasid silindriliseks (lühend syl või cyl või c.), mis tähendab, et klaasidel on kaks eri tugevust (nt vertikaal- ja horisontaalsuunas) ja klaaside tugevust väljendatakse nt sellisel kujul: sf +1,0 cyl -0,25 ax 90°.

 

Kuidas ma tean, kas mu nägemine on nõrgenenud?

Nägemine on nõrgenenud, kui nt teleri vaatamine või kirjateksti lugemine on raskendatud või liikluses ei näe hästi liiklusmärke või bussi numbrit. Ka peavalud võivad anda märku nägemise halvenemisest, eriti kui valud ilmnevad päeva lõpus või pärast rohket ja intensiivset lähitööd.

 

Kuidas nägemiskontrolli tulemusi tõlgendada?

Nägemiskontrolli tulemusel teatatakse Sinu silmade refraktsioon, millega määratakse prillide kaugtugevus. Kontroll näitab ka astigmatismi esinemist ning selle korrigeerimisvajadust. Kaug tugevus on aluseks (võimalikule vajadusele) lähivaateliste prillide määramisele, mille lähilisa (add) näidatakse eraldi.

Lähilisa suurust mõjutavad nii Sinu töötegemise tavaline kaugus kui ka silmade kohandumisvõime lähedale vaatamiseks.Vanusega koos lähilisa vajadus muutub. Nägemiskontrolli ülevaates näidatakse ära ka Sinu nägemisteravus nii prillidega kui ilma.

 

Vananemine ja nägemine

Vanuse kasvades silmaläätse elastsus väheneb – märkad seda lugedes, kui tekst ebateravaks jääb. Sinule sobivate tugevustega lugemisprillid aitavad teksti jälle selgeks muuta.

 

Kui tihti tuleb nägemist kontrollida?

Nägemist tuleks kontrollida vähemalt iga kahe aasta tagant. Instrumentariumis on nägemiskontroll lihtne ja kiire toiming. Meie optometristid hoolitsevad lisaks nägemisele ka Sinu silmade heaolu eest. Vajadusel broneerime Sulle aja silmaarsti vastuvõtule. Silmaarsti tasub külastada hiljemalt 40-aastasena ja seejärel iga kolme aasta järel.

 

Mis on nägemine?

Nägemine on valguse e nähtava objekti peegeldumine silmapõhja võrkkestal. Nähtav pilt moodustub silma valgust läbilaskvate osade (sarvkest, silmalääts) kaudu ja silmapõhja valgustundlikud retseptorid siirdavad info mööda närvirakke aju nägemiskeskusesse. Nägemiskeskuses toimub pildi tajumine ja aju kogeb seda nägemisena.

 

Kuidas nägemiskontrolli läbi viiakse ja kui kaua see kestab?

Nägemiskontrollis tehakse erinevaid teste, mis sõltuvad sellest, kuidas Sa näed ja milliseid prille või kontaktläätsi Sa tõenäoliselt oma nägemise parandamiseks vajad.

Nägemiskontrollis vaadatakse, kui hästi Sa oma silmadega näed ning kuivõrd prillid nägemist parandavad. Kõigepealt kontrollitakse silmade refraktsiooni, sellest tuleneb (tavaliselt) Sinu kaugprillide tugevus. Järgmiseks kontrollitakse Sinu silmade lähinägemise võimet.

Nägemiskontrolliks kulub umbes 15 - 30 min.

Prilliklaasid

Miks prilliklaaside hinnad erinevad?

Prilliklaasid võivad olla ühe- või mitmevaatelised, see on hinna kujunemisel põhitegur. Kasutusel on ka erinevad materjalid ja pinnakatted, mis mõjutavad klaaside kaalu ja vastupidavust ning sellest omakorda sõltub klaaside hind.

 

Miks optometrist alati kallimaid klaase soovitab?

Kallimad klaasid on optiliselt kvaliteetsemad ja seega Sinu silmadele paremad. Kõrgema hinnaga klaasid on tugevamast ja sageli kergemast materjalist, nad peavad kauem vastu ja nende kasutamine on mugavam. Kõvapind ja peegeldusvastane kate parandavad nägemist, sest klaasid ei kriimustu nii kergesti ja nägemine on selgam. Ka soodsa hinnaga klaasidega näed hästi, kuid neil puuduvad mitmed nägemist parandavad omadused.

 

Mis vahe on erinevatel pinnakatetel?

Pinnakatted suurendavad nägemise kvaliteeti ja klaaside vastupidavust. Kõvapind muudab plastikklaasid kriimustustele vastupidavamaks. Peegeldusvastane kate vähendab klaasipinna läikeid ja tülikaid silmi väsitavaid peegeldusi. See lisab ka prilliklaasi valgusjõudu e silmad saavad nähtavast objektist parema pildi. Mustust hülgav pind hoiab klaasid puhtana, neile ei jää nii lihtsalt mustuse- ja rasvaplekke ning selliste klaasidega näed paremini.

 

Kas ma olen kaug- või lühinägelik ja kas ma vajan mitmevaatelisi klaase?

Kui näed hästi kaugele, oled kaugnägelik. Noor kaugnägelik inimene näeb sama hästi ka lähedale. Kui lugemine muutub raskeks ja tekst uduseks, võib selle põhjuseks olla liigsest lähitööst (ka noortel) tulenev silmaläätse väsimine või vanusega kaasnev silma kohandumisvõime nõrgenemine. Vajad prille lähedale vaatamiseks.

Kui Sa ei näe hästi kaugele, nt ei näe teravalt liiklusmärke või bussi numbrit, siis oled lühinägelik. Vajad prille kaugele vaatamiseks.

Mitmevaatelisi prille vajad siis, kui Su silmad vajavad eri tugevusega optilist korrektsiooni lähedale ja kaugele vaatamiseks.  Mitmevaatelised prillid on kasuks, kui vajad lugemiseks prille, aga töö iseloomust sõltuvalt tahad ka kaugele vaadata prille eest võtmata.

Loe klaasidest lisa

Silmade paindlikkus väheneb vanusega, seda võib märgata lugedes või mõnd täpsust nõudvat tööd tehes – vanemas eas ei näe enam hästi. Kui viia raamat kaugemale, siis muutub tekst taas selgemaks. Sel juhul on lähitöö jaoks tarvis spetsiaalseid eritugevusega prille ja nägemiskontrollis määratakse selleks vajalik lähilisa.

 

Mis on parim lahendus lähinägemise probleemi korral?

Lähinägemise probleemi korral annavad hea nägemisulatuse ühevaatelised klaasid. Ühevaatelised klaasid on hea valik, kui tööd ja lugemist on palju ning see toimub alati enam-vähem samal kaugusel – prillide tugevus määratakse alati individuaalselt Sinu silmade ja töökauguse alusel.

Üldprillid (kahe- või mitmevaatelised) sobivad lugemiseks, kuid nende lähivaate ala on väiksem, kui ühevaatelistel prillidel.

Spetsiaalsed töö- või kontoriprillid pakuvad võimalust näha teravalt mitmele lähedalasuvale kaugusele. Neis on arvestatud Sulle vajalikke töökaugusi ja prilliklaasid on lihvitud just Sinule vajalikus tugevuses.

Kas tead, et kaela- ja peavalud on tihti tingitud valesti korrigeeritud nägemisest või valet tüüpi prilliklaasidest – kontrolli, et Su tööprillid oleksid Sinu jaoks parimad võimalikud!

 

Millised on head prilliklaasid?

Head prilliklaasid on optliselt täpsed, nende puhul ei teki läbi klaasi vaadates moonutusi.

 

Miks ja milliseid erinevusi prilliklaaside vahel on?

Prilliklaasi materjali valik on erinevate tugevuste puhul tähtis: suuremate tugevustega klaasid tasub teha õhendatud materjalist, et ninale ei koguneks liiga suur raskus. Klaasi optiline tugevus määratakse prillide kasutuseesmärki silmas pidades.

Ühevaatelised klaasid on sama tugevusega kogu klaasi ulatuses ja need võivad olla nn üldprillid, millega näeb kas kaugele või lähedale. Nägemiskaugust, e kui kaugele v lähedale prillidega näeb, mõjutavad nii prillide tugevus kui kasutaja enda silma kohandumisvõime ja silmaläätse elastsus – seda nimetatakse akommodatsiooniks.

Lähivaatamiseks mõeldud prillid võivad olla kas ühevaatelised (sel juhul näeb nende tugevusele ja silma kohandumisvõimele vastavat lähipiirkonda) või kahe- või mitmevaatelised.

Kahevaatelistel prillidel on kaks erinevat tugevust, läbi klaasi ülaosa näeb kaugemale ja klaasi alaosas eraldiasuv “luuk” on lugemiseks – sinna on paigutatud just Sinule sobiv lähilisa e sobiv tugevus lugemiseks.

Mitmevaateliste prillide lähilisa on kujundatud sujuva üleminekuga, ehk klaasidel on erinev tugevus lugemise jaoks, aga see ei eristu nähtavalt.

 

Näe liikluses hästi – kaitse end pimestamise eest

Liikluses peab enda ja teiste turvalisuse huvides nägemise korrektsioon olema parim võimalikest, nii et näed liiklusmärke ja teisi liiklejaid õigel ajal. Kontrolli oma sõiduprillide tugevust regulaarselt. Tihti öösiti autoga sõitjad võivad vajada erineva tugevusega prille öiseks sõiduks. Hoolitse ka selle eest, et prilliraam oleks tugev ja istuks hästi. Turvalisuse huvides tasub autos hoida tagavaraprille.

Pimestamist saab vältida kaitsvate päikeseprillidega. Isetumenevate klaaside toon muutub vastavalt UV-kiirgusele – aga autos ei ole tumenemist karta, sest auto aknaklaasid ei lase UV-kiirgust läbi. Polaroidklaasid likvideerivad peegeldused vee- või autotee pinnalt.

 

Mis on 100% UV-kaitse?

UV-kaitse tähendab, et prilliklaas ei lase läbi ultraviolettkiirgust (e nö sinist valgust, alla 400 nm nähtavast valgusest). UV-kaitset on vaja ultraviolettkiirguse kahjuliku mõju vältimiseks. Silmadele ohtlikku UV-kiirgust peegeldub eriti palju päikeselise ilmaga lume või vee pinnalt.

 

Kuidas päikesevalgus mõjub silmadele?

Päikesevalgus sisaldab suurel määral UV-kiirgust, nii tuleb eriti lumel ja veel liikudes kaitsta silmi päikeseprillidega. Ere valgus ka pimestab ja segab nägemist. Silmadele mõjuv rohke UV-kiirgus võib kiirendada katarakti (hall kae) tekkimist.

 

Mis vahet on erinevatel mitmevaatelistel klaasidel?

Erinevatel mitmevaatelistel klaasidel on kaugele ja lähedale vaatamise alad (e klaasi üla- ja alaosa) lihvitud vastavalt erinevale nägemisvajadusele. Mitmevaateliste klaaside äärealal esineb moonutusi, mis tulenevad klaasi ehitusest. Täpse optilise lihviga on võimalik moonutuste asukohta nihutada ja nii klaaside kaug- või lähinägemisala suurendada. Suur lähinägemise ala on hea lähitöö tegemiseks. Kui aga tähtsam on kaugele nägemine, siis on õigem valida suurema kaugnägemise alaga klaasid.

Mitmevaateliste klaaside tugevus muutub sujuvalt ülaosast kui alaosa suurima lähitugevuseni. Seda üleminekupiirkonda saab kasutada nö vahekaugusele (nt 1-2 m kaugusele) vaatamiseks ja mitmevaatelised klaasid erinevadki selles osas, kui lai või pikk üleminekupiirkond on ja kui hästi selle osa tugevusi saab nägemise heaks kasutada.

Kitsaste ja väikeste prilliraamide jaoks on vaja selleks spetsiaalselt disainitud mitmevaatelisi klaase: klaasid lihvitakse nii, et alaservas olev lugemisala on piisavalt suur.

Prilliraamid

Kontoriprillid tööl – kas tööandja kompenseerib tööprillide hinna?

Kontori- või muud tööprillid võivad kuuluda tööandja kompensatsiooni alla. Kontoritööks vajatakse lähiprille ja mida nõrgemaks silmade kohandumisvõime vanusega on muutunud, seda muutlikum võib eri töökaugusteks vajalik lähitugevus olla. Sel juhul vajatakse töökohal prille, mis tagavad kogu töökoha ulatuses selge nägemise. Siinkohal on sobivad nt mitmevaatelised lähitööklaasid. Opometrist oskab professionaalina leida parima lahenduse vastavalt Sinu nägemise ja töökoha tingimustele.

 

Klienditagasiside andmine

Tagasisidet oled oodatud andma siin.

Kliendid, kes on ostnud prillid ja kelle kontaktandmetes on e-posti aadress, saavad prilliostust umbes nädala möödudes e-kirja kutsega osaleda kliendirahulolu uuringus. E-kirjas on parool, millega klient saab vastata küsitlusele elektrooniliselt.

 

Milline on prillidele antav rahulolu garantii?

1. Rahulolu garantii

Uute prillidega käib kaasas kolmekuuline rahulolu garantii. Kui Sa mingil põhjusel pole soetatud prillidega rahul, võid vahetada need kolme kuu jooksul uute sama hinnaga prillide vastu, tasuda tuleb vaid prilliklaaside eest. Kallimate prillide saamiseks tuleb hinnavahe juurde maksta.

2. Prillide eluaegne hooldus

Instrumentariumist ostetud prillidele pakume eluaegset hooldust tasuta. Tasuta hoolduse alla kuulub kruvide pingutamine ja sangade painutamine. Tavalisest kasutamisest tingitud osade kulumist ei arvestata tasuta hoolduse alla.

 

Loe lisa püsikliendiprogrammist

 

Prillide remont

Remondime purunenud prille, kui nende parandamine on võimalik. Võid tulla oma katkiste prillidega meie kauplusesse, kus koos teenindajaga otsustatakse, kas prillide parandamine on võimalik. Prille pole alati võimalik parandada ootetööna, mõned tööd võtavad kauem aega ja tehakse meie töökojas. Kaupluses saab teha tavalisi hooldustöid nagu raamide painutamine, ninapatjade vahetus, kruvide pingutamine jms. Parandus- ja hooldustööd tehakse hinnakirja alusel, Instrumentariumi püsikliendile on hind soodsam.

 

Kuidas prille hooldada?

Prille pestakse leige vee ja pehmetoimelise pesuainega, klaasid kuivatatakse pehme rätikuga. Prillipuhastuslapp on abiks reisil olles või kui veega puhastamine ei ole võimalik.

Prille hoitakse toosis, mis kaitseb neid löökide ja kriimustuste eest.

Kontaktläätsed

Kontaktläätsede kasutamine

Optometristilt saad kontaktläätsede üksikasjaliku ja individuaalse kasutusjuhendi – järgi hoolega tema antud juhiseid.

 

Kas ma tohin kontaktläätsi kasutada?

Kontaktläätsed sobivad, kui Su silmad on terved – läätsede sobivust silmadega kontrollitakse alati enne läätsede proovimist optometristi poolt. Tänapäeval on kontaktläätsed saadaval pea igas tugevuses, ka astigmaatilistele silmadele ning mitmevaatelisena.

Kui Sa pole veel täiskasvanu, siis räägi oma vanemate ja silmaarsti või optometristiga, kas kontaktläätsed on Sinu jaoks sobiv lahendus – sest Sa peaksid ise olema võimeline oma kontaktläätsi hooldama ja silma asetama või neid ära võtma.

 

Millised kontaktläätsed valida?

Kontaktläätsede erinev kasutusotstarve ja kasutusaeg määravad ära selle, millised läätsed kellelegi sobivad.

Juhuslikuks vajaduseks on head ühekordsed kontaktläätsed, samuti nt reisil kasutamiseks või olukordades, kus läätsede puhastamine on hügieeniliselt keerukas.

Igapäevaseks kasutamiseks on valik lai: terveks kuuks või paariks nädalaks mõeldud läätsed, mida saab õhtul puhastada ja säilitada spetsiaalses anumas üle öö.

Ööpäevaringseks kasutamiseks sobivad pidevkandmiseks mõeldud läätsed, juhul, kui need on Su silmadele sobivad. Alusta läätsede kasutamist silmaarsti või optometristi juhiste järgi ja nende jälgimise all ning vaheta vanad läätsed uute vastu õigel ajal – nii püsivad Sinu silmad terved ja läätsed on alati puhtad.

Laste nägemisest

“Kas mu laps näeb hästi?”

Lapse nägemist saab jälgida. Kui väikelaps ei tunne huvi lähedal asuvate esemete vastu, võib see tähendada, et ta ei näe neid. Nägemistaju areneb üheskoos silmade, käte ja keha koordinatsiooniga ja lapse kohmakus võib olla tingitud silmade nõrgast tegevusest, mille puhul kauguse ja sügavuse tajumine on raskendatud.

 

Nägemine ja keskendumine

Hea nägemine aitab tegevustele keskendumisele kaasa. Kui õpilane ei näe hästi tahvlile kirjutatut, võib ta üldse õpetaja jälgimisest loobuda. Nägemishäire  sümptomiteks võivad olla silmade hõõrumine, peavalud, tähtede sassiminek kirjutamisel, sõrmega järjepidamine lugemisel ning isegi soovimatus lugeda. Enne kooli on ka hea üle kontrollida, ega prilliraamid pole jäänud väikseks või klaasid saanud kriimustada. Vanuse lisandudes võivad klaasid olla ka lihtsalt nõrgaks jäänud. Optometristil on lubatud määrata prille noorukitele üldiselt alates kaheksanadast eluaastast, kuid vajadusel suunatakse nooruk alatil silmaarsti juurde edasi.

 

Kas laste nägemist tuleb kontrollida – kuidas märgata, et mu laps näeb halvasti?

Laste silmi ja nägemise õiget arengut tuleb kontrollida juba väiksena. Silmakontroll erialaarsti juures on vajalik, kui märkad kõrvalekallet silmade asetuses (kõõrdsilmsus) või kui laps ei erista väikeseid esemeid või detaile.

Korrigeerimata refraktsioonihäire võib viia püsivalt nõrga nägemiseni ehk lapse nägemisvõime ei arene normaalselt ja tihti pole seda võimalik hiljem parandada isegi prillide abiga.

 

Nägemine esimestel eluaastatel

Vastsündinu lähinägemine on nõrk, kuid esimese aasta jooksul areneb nägemine normaalseks. Lisaks nägemisele on huvitav, kuidas laps nähtut mõistab. Alguses näeb laps kujusid ja siluette, hiljem hakkab neid ka ära tundma. Järgnevalt õpib laps tundma värve. Koos nägemise arenemisega õpib laps ka oma liigutusi nähtava suhtes koordineerima.

 

Nägemiskontroll hiljemalt 3-aastaselt

Lapse nägemist tuleks silmaasrti juures kontrollida hiljemalt 3-aastaselt. Siis saab veel tuvastada nägemistaju arengu võimalikke kõrvalekaldeid ja neid ravida. Enne kooliminekut ja kooliajal peaks lapse nägemist kontrollima kord aastas

Silmaarst

Meie ettevõttes töötavad silmaarstid ei  väljasta ravimiretsepte,  ei tegele  silmatraumade, söövituste, põletuste, äkilise nägemiskaotuse ja muude akuutsete probleemidega! Selleks tuleb pöörduda erakorralise meditsiini osakonda!

Erakorralise meditsiini silmakliinikud on:

Magdaleena Silmakliinik, Pärnu mnt 104, Tallinn
https://www.itk.ee/kliinikud/silmakliinik/silmakliinikust/silmapolikliinik

ITK Silmakliinik, Ravi 18, Tallinn
https://www.itk.ee/kliinikud/silmakliinik/silmakliinikust/silmapolikliinik

Tartu Ülekooli Kliinikum,  Silmakliinik
https://kliinikum.ee/et/erakorraline-vastuvott/silmakliinik

Lisaks on alati võimalik pöörduda oma asukoha lähimasse EMOsse!
Instrumentraium Optikal puudub koostööleping Haigekassaga, seega ei kompenseerita visiite Haigekassa poolt! Kõik kliendid tasuvad visiitide eest Instrumentraium Optika hinnakirja alusel.

 

Kas minna optometristi või silmaarsti juurde?

Optometrist on professionaalne nägemise asjatundja, kes on saanud põhjaliku erialahariduse ja tegutseb eksperdina nägemisprobleemide lahendamisel ning prillide ja kontaktläätsede määramisel. Silmaarst on kõrgharidusega arstiteaduse spetsialist, kes diagnoosib ja ravib silmade tervise probleeme.

Nägemiskontrolliks ja prillide või kontaktläätseds saamiseks võib minna optometristi juurde. Kui ta peab vajalikuks silmade arstlikku uuringut, juhatab ta Sind silmaarsti vastuvõtule.

Optometrist võib nägemiskontrolli läbi viia üle 8-aastastele lastele ja inimestele, kellele pole tehtud silmaoperatsiooni või diagnoositud simahaigust.

Alla 8-aastased lapsed käivad silmaarsti kontrollis. 40-60 aastastel oleks hea oma silmade seisundit regulaarselt silmaarsti juures kontrollida, kord kahe aasta tagant. Üle 60 aastased peaksid silmaarsti juures käima kord aastas.

Kui tead, et suguvõsas leidub pärilikke silmahaigusi (nt glaukoom), mine igaks juhuks kindlasti ka oma silmi kontrollima.

Kuidas ravida ja ennetada silmaprobleeme – kuivust, kipitust, valgustundlikkust ja kortse silmaümbruses?

Silmade kuivuse ja kipituse leevenduseks on spetsiaalsed niisutustilgad, mida saab nt optometristilt. Need on turvalised ja annavad silmadele meeldiva tunde. Kui silmad punetavad ja jooksevad rähma, siis tuleks kontrollida, kas tegu pole silmapõletikuga – külasta silmaarsti.

Valgustundlikkuse vastu aitavad tumendatud klaasid, tumendusastmeid on igale vajadusele. Üks võimalik lahendus on ka päikesevalguses isetumenevad klaasid – arutage optometristiga, milline variant on Sinule parim.

Silmaümbruse kortsud võivad tekkida silmade kissitamisest eredas valguses või silmade pingutamisest, et näha paremini. Kontrolli, et prillitugevus vastaks silmade vajadusele ja kaitse õrna silmaümbruse nahka piisavalt katvate päikeseprillidega.

 

Kuidas broneerida aega silmaarstile?

Silmaarsti aega saab broneerida samamoodi kui silmakontrolli optometristi juures. Kiireim viis on helistada otse kauplusesse. Broneerida saab ka e-maili teel.

 

Millised on levinuimad silmahaigused ja mis võib silmahaigusi tekitada?

Levinuimad rasked silmahaigused on hall kae ja glaukoom. Igas vanuses inimestel võib ette tulla silmapõletikku – seda ravitakse arsti poolt määratud silmatilkadega.

Osa silmahaigustest on pärilikud, seega, kui tead, et suguvõsas esineb mingit silmahaigust, siis käi regulaarselt oma silmi kontrollimas. Silmahaiguse varane diagnoos võib aidata selle arenemist aeglustada, kui tegu on arstlikult ravitava haigusega.

Hall kae teket võib mõjutada rohke UV-kiirgus, seega peaks eriti palju päikese käes viibivad inimesed kaitsma oma silmi päikeseprillidega