Silmaarst või optometrist - kelle poole pöörduda?

 

Kas minna optometristi või silmaarsti juurde? 

Optometrist on professionaalne nägemise asjatundja, kes on saanud põhjaliku erialahariduse ja tegutseb eksperdina nägemisprobleemide lahendamisel ning prillide ja kontaktläätsede määramisel. Silmaarst on kõrgharidusega arstiteaduse spetsialist, kes diagnoosib ja ravib silmade tervise probleeme.

Nägemiskontrolliks ja prillide või kontaktläätseds saamiseks võib minna optometristi juurde. Kui ta peab vajalikuks silmade arstlikku uuringut, juhatab ta Sind silmaarsti vastuvõtule.

Optometrist võib nägemiskontrolli läbi viia üle 8-aastastele lastele ja inimestele, kellele pole tehtud silmaoperatsiooni või diagnoositud simahaigust. 

Alla 8-aastased lapsed käivad silmaarsti kontrollis. 40-60 aastastel oleks hea oma silmade seisundit regulaarselt silmaarsti juures kontrollida, kord kahe aasta tagant. Üle 60 aastased peaksid silmaarsti juures käima kord aastas.

Kui tead, et suguvõsas leidub pärilikke silmahaigusi (nt glaukoom), mine igaks juhuks kindlasti ka oma silmi kontrollima.

Kuidas ravida ja ennetada silmaprobleeme – kuivust, kipitust, valgustundlikkust ja kortse silmaümbruses?

Silmade kuivuse ja kipituse leevenduseks on spetsiaalsed niisutustilgad, mida saab nt optometristilt. Need on turvalised ja annavad silmadele meeldiva tunde. Kui silmad punetavad ja jooksevad rähma, siis tuleks kontrollida, kas tegu pole silmapõletikuga – külasta silmaarsti.

Valgustundlikkuse vastu aitavad tumendatud klaasid, tumendusastmeid on igale vajadusele. Üks võimalik lahendus on ka päikesevalguses isetumenevad klaasid – arutage optometristiga, milline variant on Sinule parim.

Silmaümbruse kortsud võivad tekkida silmade kissitamisest eredas valguses või silmade pingutamisest, et näha paremini. Kontrolli, et prillitugevus vastaks silmade vajadusele ja kaitse õrna silmaümbruse nahka piisavalt katvate päikeseprillidega.

 

Kuidas broneerida aega silmaarstile?

Silmaarsti aega saab broneerida samamoodi kui silmakontrolli optometristi juures. Kiireim viis on helistada otse kauplusesse. Broneerida saab ka e-maili teel.

 

Millised on levinuimad silmahaigused ja mis võib silmahaigusi tekitada?

Levinuimad rasked silmahaigused on hall kae ja glaukoom. Igas vanuses inimestel võib ette tulla silmapõletikku – seda ravitakse arsti poolt määratud silmatilkadega.

Osa silmahaigustest on pärilikud, seega, kui tead, et suguvõsas esineb mingit silmahaigust, siis käi regulaarselt oma silmi kontrollimas. Silmahaiguse varane diagnoos võib aidata selle arenemist aeglustada, kui tegu on arstlikult ravitava haigusega.

Hall kae teket võib mõjutada rohke UV-kiirgus, seega peaks eriti palju päikese käes viibivad inimesed kaitsma oma silmi päikeseprillidega.

 

Loe lähemalt Instrumentrariumi silmaarsti teenustest.