Nägemiskontroll

Kas mul esineb astigmatismi?

Astigmatismi (sarvkesta või läätse kuju häire, mistõttu valgus ei lange võrkkestale ühte punkti) esinemist võid märgata ise teksti või muu objekti kujutise moonutuse või ebateravusena. Nägemisuuringus kontrollitakse astigmatismi esinemist alati ja seda korrigeeritakse vajadusel vastava prilliklaasiga. Astigmaatilise silma pind (ja klaasi optilise tugevuse vajadus) on eri suundades erinev. Sel juhul lihvitakse klaasid silindriliseks (lühend syl või cyl või c.), mis tähendab, et klaasidel on kaks eri tugevust (nt vertikaal- ja horisontaalsuunas) ja klaaside tugevust väljendatakse nt sellisel kujul: sf +1,0 cyl -0,25 ax 90°.

 

Kuidas ma tean, kas mu nägemine on nõrgenenud?

Nägemine on nõrgenenud, kui nt teleri vaatamine või kirjateksti lugemine on raskendatud või liikluses ei näe hästi liiklusmärke või bussi numbrit. Ka peavalud võivad anda märku nägemise halvenemisest, eriti kui valud ilmnevad päeva lõpus või pärast rohket ja intensiivset lähitööd.

 

Kuidas nägemiskontrolli tulemusi tõlgendada?

Nägemiskontrolli tulemusel teatatakse Sinu silmade refraktsioon, millega määratakse prillide kaugtugevus. Kontroll näitab ka astigmatismi esinemist ning selle korrigeerimisvajadust. Kaug tugevus on aluseks (võimalikule vajadusele) lähivaateliste prillide määramisele, mille lähilisa (add) näidatakse eraldi.

Lähilisa suurust mõjutavad nii Sinu töötegemise tavaline kaugus kui ka silmade kohandumisvõime lähedale vaatamiseks.Vanusega koos lähilisa vajadus muutub. Nägemiskontrolli ülevaates näidatakse ära ka Sinu nägemisteravus nii prillidega kui ilma.

 

Vananemine ja nägemine

Vanuse kasvades silmaläätse elastsus väheneb – märkad seda lugedes, kui tekst ebateravaks jääb. Sinule sobivate tugevustega lugemisprillid aitavad teksti jälle selgeks muuta.

 

Kui tihti tuleb nägemist kontrollida?

Nägemist tuleks kontrollida vähemalt iga kahe aasta tagant. Instrumentariumis on nägemiskontroll lihtne ja kiire toiming. Meie optometristid hoolitsevad lisaks nägemisele ka Sinu silmade heaolu eest. Vajadusel broneerime Sulle aja silmaarsti vastuvõtule. Silmaarsti tasub külastada hiljemalt 40-aastasena ja seejärel iga kolme aasta järel.

 

Mis on nägemine?

Nägemine on valguse e nähtava objekti peegeldumine silmapõhja võrkkestal. Nähtav pilt moodustub silma valgust läbilaskvate osade (sarvkest, silmalääts) kaudu ja silmapõhja valgustundlikud retseptorid siirdavad info mööda närvirakke aju nägemiskeskusesse. Nägemiskeskuses toimub pildi tajumine ja aju kogeb seda nägemisena.

 

Kuidas nägemiskontrolli läbi viiakse ja kui kaua see kestab?

Nägemiskontrollis tehakse erinevaid teste, mis sõltuvad sellest, kuidas Sa näed ja milliseid prille või kontaktläätsi Sa tõenäoliselt oma nägemise parandamiseks vajad.

Nägemiskontrollis vaadatakse, kui hästi Sa oma silmadega näed ning kuivõrd prillid nägemist parandavad. Kõigepealt kontrollitakse silmade refraktsiooni, sellest tuleneb (tavaliselt) Sinu kaugprillide tugevus. Järgmiseks kontrollitakse Sinu silmade lähinägemise võimet.

Nägemiskontrolliks kulub umbes 15 - 30 min.