Isegi lapsed saavad kontaktläätsi ohutult kasutada
Uuringud on näidanud, et 8–16-aastane laps või noor õpib kontaktläätsi käsitsema umbes 30-minutilise juhendamisega ilma eelneva kontaktläätsede kasutamise kogemuseta. Lapsed ja noored on sageli kõige kohusetundlikumad kontaktläätsede hooldusjuhiste järgijad – ja noores eas õpitud oskused püsivad kaua ning kontaktläätsede kandmisega ei teki probleeme ka vanusega.
Kaaluge kontaktläätsede kasutamist aktiivsele lapsele
Prillid võivad lapse hobide puhul ebamugavad olla. Prille ei tohi panna näiteks hoki- või ratsutamiskiivri alla, kuna need võivad alla libiseda ja kõndimist takistada. Prillid piiravad sageli ka vaatevälja ja külm õhk tekitab udustumise tõttu kergesti probleeme.
Prillidel on oht katki minna ka hobitegevuse käigus – parandamine võib osutuda keeruliseks ning halvimal juhul võib purunemine põhjustada näole ja silmadele ohtlikke olukordi. Lapsel, kes kannab kontaktläätsi, neid riskitegureid hobides ei esine.
Kas olete mõelnud oma lapsele kontaktläätsede ostmisele?
Kindlasti on proovimist väärt valik kontaktläätsed, mis sobivad nii huviringi, kooli kui ka muusse igapäevaellu.
Kontaktläätsed on saadaval nii ühekordseks kui ka pidevaks kasutamiseks – ka astigmatismi korrigeerimiseks. Tule koos lapsega poodi ja leiame Sinu lapsele sobivaimad kontaktläätsed.
Kas laps on valmis kontaktläätsi kasutama?
Vanemad on oma lapse arenguetappide parimad eksperdid. Vanemad saavad ise hinnata, kas nende laps on kasvanud piisavalt vastutustundlikuks, et kontaktläätsi kasutada.
Arvestada tuleb: kas laps teab, kuidas oma tuba korras hoida, kas talle tuleb meelde tuletada hambapesu ja juuste pesemist. Lisaks peab olema võimalik usaldada, et laps ise teab, millal kontaktlääts silmast eemaldada. Lapsele, kes on motiveeritud kontaktläätsi kasutama, toimivad läätsed aga sama hästi kui täiskasvanule.
Tõsised tüsistused tekivad kontaktläätsede kandjatel väga harva. Uuringute kohaselt ei esine lastel tüsistusi sagedamini kui täiskasvanutel. Loomulikult ei sobi kontaktläätsed kõigile ja sama kehtib ka laste kohta. Sel põhjusel tagab kontaktläätsede optik läätsede sobivuse igale inimesele.
Ühekordsed kontaktläätsed
Ühekordseid kontaktläätsi kantakse ainult üks kord päevas. Pärast seda visatakse kasutatud paar ära ja järgmisel kasutamisel kasutatakse uut paari ühekordseid läätsi. Need on lihtsad, ohutud ja muretud läätsed.
Kontaktläätsede pidev kasutamine
Pideva kasutusega kontaktläätsed on saadaval päevasel ajal kasutatavate kuuläätsedena, näiteks nn. "öö-päeva" läätsed, millega saab ka magada. Päevaseks kasutamiseks mõeldud kontaktläätsed pannakse kasutamise ajal silmadesse, ööseks võetakse silmadest välja ja asetatakse hoiustamiseks puhastusvedelikku hoiukarpi. Niinimetatud "öö-päeva" läätsi saab kanda pidevalt tootja määratud aja jooksul.
Kontaktläätsed on odavad ja ohutud kasutada
Kui võtta arvesse kontaktläätsede ohutust ja mugavust, jäävad nende kasutuskulud väga mõõdukaks. Arvestades ka prillide purunemise ohtu, on kontaktläätsed hobide puhul sageli kõige kuluefektiivsem valik. Nägemise korrigeerimist vajaval lapsel peavad lisaks kontaktläätsedele olema ka ajakohased prillid.
Kontaktläätsed võivad tugevdada lapse enesehinnangut
Prillid võivad välimuse poolest olla kandjale, eriti lastele ja noortele, takistuseks. Laps võib prille kandes tunda end erinevana ja seetõttu ebakindlana. Kui see nii on, on piiluläätsed heaks alternatiiviks prillidele – need ei muuda välimust nii palju ja nende abil on nägemine mugav ja lihtne.